Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Letný Slnovrat a Svätojánska Noc

22. 6. 2010

Slnko nedovolí aby, sme naňho zabudli a preto sa nám čím ďalej tým viac pripomína svojimi horúcimi letnými lúčmi.

Z astronomického hľadiska Letný Slnovrat znamená, že Slnko sa nachádza nad obratníkom Raka, nocí sú kratšie a dni sa predlžujú.

Tento sviatok je venovaný najmä oslavám ohňa a Slnka. V minulosti v tento deň ľudia oslavovali bohov, ktorí ľudstvu priniesli oheň a do dnes sa zachovala tradícia zapaľovania vatier, tancovania okolo nich a ich preskakovania.  Aj tento sviatok má keltské korene. V tento deň sa keltské dievčatá zdobili opaskami upletenými z paliny. Letný slnovrat patrí medzi 4 menšie čarodejnícke sabaty.

Letný Slnovrat sa veľmi úzko spája so Svätojánskou Nocou, ktorá nastáva z noci 23.6. na 24.6. Je to najkratšia a zároveň najmagickejšia  noc roka.  Pôvodne je to pohanský sviatok, pomenovanie však dostal podľa kresťana Jána Krstiteľa, ktorý sa v túto noc narodil.

Každá rastlina, ktorá zakvitne v období medzi Letným Slnovratom a Svätojánskou Nocou má magickú moc. Podľa mýtov v túto noc rozkvitne dokonca aj nikdy nekvitnúce papradie. Kto ho nájde rozkvitnuté, stane sa neviditeľným  a  získa tak možnosť poznať všetky tajomstvá magického sveta.

So svätojánskou nocou sa spája aj jeden jednoduchý rituál. Večer, pred svätojánskou nocou si nazbierajte 9 byliniek rôzneho druhu a vložte ich pod vankúš. V noci sa vám budú snívať sny, ktoré sa neskôr naplnia.

 

Rozhovor s etnoložkou Lydií Petráňovou

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

neviem

(ja, 11. 4. 2013 15:31)

zabudni na to